بنای اصلی این بقعه که مدفن سید زیدبن زین ‌العابدین بن حسین بن علی (ع) است به دوران صفوی و اوایل قرن دهم هجری قمری تعلق دارد.

در عهد ناصری‌، بنای قدیمی بقعه زید مثل امام‌زاده یحیی و سید اسماعیل برداشته و بنای کنونی به جای آن ساخته شد.

معماری بنا قدیمی و ایرانی است و تزیینات داخلی شامل آینه کاری‌ها و کاشی‌کاری‌های مختص به زمان خود است.

حرم علی بن موسی الرضا، که با نام مرسوم حرم امام رضا شناخته می‌شود، دربرگیرنده آرامگاه هشتمین امام شیعیان در شهر مشهد، ایراناست. این مجموعه در سال ۱۳۹۲ خورشیدی ۷۰ هکتار مساحت داشته و دارای ۲۶ رواق (بنای سرپوشیده) و ۹ صحن (فضای باز) و ۶ مدخل ورودی به نام بست است.

یادمان شهدای گمنام سازمان بسیج

 : تاریخی ترین مسجد رشت است ريا، درمحله ای به همان نام واقع شده است و به نام های مسجد سفید و شهید نیز معروف است . تاریخ بنای اولیه این مسجد دقیقا روشن نیست . براساس یک روایت شیخ صفی اردبیلی به دلیل دوستی با شیخ زاهد گیلانی درسفری به گیلان درمحله فعلی چاهی   می کند و عبادتگاهی می سازد که بعدها به مسجد تبدیل می شود بعضی از تاریخ نویسان این مسجد را قبر محمد باقر میرزا ملقب به صفی میرزا پسر بزرگ شاه عباس اول می دانند که بابدخواهی اطرافیان پدرش به دستور آنان کشته شده است ودرآن محا دفن شده است. برخی باورد دارند علت نامگذاری این مسجد به شهیدیه قتل ناحق صفی الدین میرزا است .

خواهر امام (س):  بقعه خواهر امام رشت منسوب است به ( فاطمه اخری ، دختر امام موسی کاظم ( ع) و خواهر امام رضا (ع) . این آرامگاه درگذشته معروف به (امام زاده لال شوی ) بود ظهیرالدین  مرعشی در کتاب (  تاریخ گیلان و دیلمستان ) که دراواخر قرن ۹ هجری نوشته شده ازاین بقعه باهمین نام یادکرده است . سپس دردوره ناصری درسال ۱۲۸۲ ه .

بقعه دانای علی : دانای علی ، آرامگاهی درشهررشت می باشد . مردم  رشت اعتقاد وتعصب خاصی نسبت به این بقعه دارند . این بقعه در محله چمار سرا واقع شده است .دانای علی از اهالی روستای سیاه اسطلخ رشت  بوده. به روایت قدیم دانای علی انسانی بوده باقابلیت های منحصر بفرد ی ازجمله حضور هم زمان در دو مکان است که این علاوه بر دانش بالای این فرد درزمان خودش او رااز دیگران متمایز ساخته بود . همچنین در روایات آمده است که هنگامی که راز فارغ اززمان ومکان بودن اوتوسط سایر افراد کشف شد دانای علی برای همیشه ناپدید گردید و برخی نیز فوت اورا به این واقعه نسبت می دهند.