وزهٔ هنرهای معاصر تهران یکی از سرشناس‌ترین موزه‌های شهر تهران است. این موزه در سال ۱۳۵۶ خورشیدی (۲۲ مهر برابر با ۱۴ اکتبر ۱۹۷۷ میلادی) به کوشش و ابتکار کامران دیبا و با پشتیبانی فرح پهلوی، ملکهٔ همسر محمدرضا شاه پهلوی، در گوشهٔ غربی پارک لاله و در زمینی به مساحت ۵٬۰۰۰ مترمربع (بدون احتساب باغ تندیس‌ها) و در کل ۸٬۵۰۰ مترمربع (با احتساب باغ‌ها) بنا شد. بنای این موزه توسط کامران دیبا و با الهام از بادگیرهای ایرانی طراحی شده است. در حال حاضر، این مؤسسه یکی از واحدهای معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

پیشینه

موزه پارینه سنگی کرمانشاه یکی از موزه‌های استان کرمانشاه و نخستین و تنها موزه خاورمیانه در زمینه پیش از تاریخ (دوران پارینه سنگی) و از جمله موزه‌های تخصصی جهان می‌باشد. این موزه که با نام «موزه پارینه سنگی زاگرس» نیز شناخته می‌شود، در تکیه بیگلربیگی در خیابان مدرس شهر کرمانشاه قرار دارد.

تاریخچه بنا: موزه رشت بنایی است با قدمت هفتاد سال . این بنا منسوب به میرزا  حسین خان کسمایی یکی از یاران میرزا کوچک خان جنگلی است . درسال ۱۳۴۹ وزارت فرهنگ و هنر سابق بنای موزه رشت راخریداری کرد که پس از تعمیرات لازم به موزه تبدیل شد . این بنا بعد از پیروزی انقلاب تا سال ۱۳۶۷ به نام موزه شهدا زیر نظر ارشاد اسلامی گیلان اداره میشد. اما پس از تشکیل سازمان میراث فرهنگی کشور و بعد ازمرمت اساسی در دهم مهرماه ۱۳۶۷  بازگشایی شد. این موزه ازدوبخش مردم شناسی  و باستان شناسی تشکیل شده است . طبقه اول موزه مردم شناسی و زیر زمین  موزه باستان شناسی و طبقه دوم کارگاه مرمت است .

وزه های روستایی ،زیر مجموعه ی موزه های فضای باز می باشند که جلوه تمدن و فرهنگ روستایی رادرمحیط طبیعی به نمایش می گذارند . موزه های روستایی باانتقال آثار و بناها با مقیاس واقعی و قرارگیری در بستری مشابه وضعیت اولیه شکل می گیرند . فکر تاسیساین موزه برای اولین بار اززمین لرزه خرداد ۱۳۶۹ گیلان – زنجان ، که روند تخریب بناهای سنتی را  شدت بخشید توسط دکترمحمود طالقانی شکل گرفت . برپایه مطالعاتی که یا هدف شناسایی ویژگی های فرهنگی  - معماری روستاهای گیلان انجام شد ، ۹ حوزه فرهنگی – معماری در گیلان شناسایی شد .

بخش باستان شناسی موزه رشت در زیر زمین یا سرداب ساختمان قرار دارد و معرف عظمت و شکوه باستانی این خطه و فرهنگ مردمان آن است . بخش باستان شناسی دارای ۲۸ ویترین شیشه ای دوطبقه و ۱۱ ویترین دیواری است . قدیمی ترین اشیای این بخش ها  پیکان های سنگی متعلق به منطقه پیرکوه  است که حفاری های غیر مجازی کشف شده و تاریخ آن متعلق  به منطقه پیرکوه است که ازحفاری های غیر مجاز کشف شده و تاریخ آن  ۳ هزار سال  پیش ازمیلاد مسیح تخمین رده می شود  .

ساختمان موزه رشت یا همان موزه گنجینه رشت بنایی است با قدمتی ۷۰ ساله که در زیر زمینی به وسعت ۷۰۰ متر مربع و با زیر بنای ۵۶۰ متر مربع درسبزه میدان خیابان طالقانی (بیستون) رشت واقع شده است. موزه رشت در گذشته به میراز حسین خان کسمایی یکی از یاران میرزا کوچک خان جنگلی تعلق داشت او آزادیخواه، شاعر و روزنامه نگار معروف و از رجال دوره مشروطیت و نهضت جنگل بود و در سال ۱۳۴۹ هجری شمسی وزارت فرهنگ و هنر آن را خریداری نمود.

موزه میراث روستایی گیلان اولین اکو موزه ای است که در زمینی به مساحت حدود ۲۶۳ هکتار در پارک جنگلی سراوان، واقع در کیلومتر ۱۸ جاده رشت ـ تهران در دست اجراست و در رابطه با معرفی تاریخچه و نوع فرهنگ و زندگی مردم در فضای باز ایجاد شده است در این موزه معیشت، کار، مسکن، صنایع دستی و انواع فضاهایی که در یک حوزه خانوادگی وجود دارد بازسازی و به نمایش در آمده است.